Úvod / Tlačové centrum / IAB v médiách / Reálne benefity očakávame od septembra, hodnotia publisheri prvé výsledky merania slovenského videoobsahu

Reálne benefity očakávame od septembra, hodnotia publisheri prvé výsledky merania slovenského videoobsahu

Meranie stream videa prinieslo zaujímavé čísla. Online video zasahuje polovicu slovenskej internetovej populácie.

Do IABmonitora, oficiálneho merania návštevnosti slovenského internetu, pribudlo od 1. mája 2020 meranie lokálneho videoobsahu médií. S oficiálnymi dátami o meraní videoobsahu prichádzajú na trh ako prví piati významní publisheri so svojimi webmi: Mac TV (joj.sk, noviny.sk), MAFRA Slovakia (hnonline.sk), Markíza – Slovakia (markiza.sk), News and Media Holding (pluska.sk) a Ringier Axel Springer SK (aktuality.sk).

„Aktuálne IABmonitor za máj 2020 v streame ukazuje 50-percentný zásah slovenskej online populácie, a to nemáme zapojené všetky členské contentové videoprojekty a ostatný slovenský trh,“ hovorí Daša Karpelová, executive director IAB Slovakia.

Na Slovensku prináša stream meranie údaje o počte reálnych používateľov, celkovom a priemernom počte videní videoobsahu, o počte návštev na jedného používateľa a tiež priemerný, ako aj celkový strávený čas. Súčasťou merania sú aj sociodemografické dáta online divákov.
Do merania tak pribudla dôležitá metrika pre zadávateľov reklamy.

Transparentné a jednotné meranie lokálneho videoobsahu má za cieľ podporiť predaj videoreklamy v slovenských médiách a posilniť jeho váhu pri plánovaní mediálnymi agentúrami a pred zadávateľmi reklamy. „Slovenský videoobsah má viacero výhod, ktoré sa zakladajú na lokálnosti a zaujímavých spoluprácach možného prepojenia obsahu a reklamy,“ dopĺňa Karpelová.

Najrýchlejšie rastúci reklamný formát

Video ako reklamný formát v rámci výdavkov do reklamy každoročne kontinuálne rastie. Celkové výdavky do internetovej reklamy vzrástli v minulom roku takmer o 7 percent a slovenský online sa dostal na hodnotu 137 miliónov eur. Najviac rástli výdavky do formátov natívnej reklamy (49 percent), videa (13,3 percenta) a classifieds (12,5 percenta). V prípade natívnej reklamy je síce nárast najvyšší, v absolútnej hodnote však ide o sumu 6,2 milióna eur, ktorá na celkových výdavkoch tvorí nízky podiel na úrovni 4,5 percenta.

V prípade videoreklamy presiahli výdavky za minulý rok sumu 25 miliónov eur, čo je v absolútnej hodnote tretí najväčší podiel na celkových výdavkoch (18,4 percenta). Prvenstvo v podieloch na trhu má display reklama (40,7 percenta), za ktorou nasleduje platené vyhľadávanie (22 percent).

Lokálny videoobsah poskytuje kvalitné inventory

Výsledky merania priniesli už po prvom mesiaci zaujímavé čísla, ktoré ešte stúpnu po zapojení ďalších prevádzkovateľov webov. „Auditované čísla za jednotlivých publisherov považujeme za najväčšiu pridanú hodnotu, ako aj rýchly prehľad zadávateľov o veľkosti a ďalších parametroch meraného stream inventory,“ uvádza Karpelová.

V meraní sú zatiaľ zapojení už spomenutí piati prevádzkovatelia webov, nemajú však zapojený všetok videobsah, ktorý produkujú. Výsledky oficiálneho merania sa tak líšia od interných meraní. „Aktuálne na pôde Metodickej komisie ešte preberáme možnosti zobrazovania viacerých, resp. iných metrík v online aplikácií, medzi inými aj strávený čas na používateľa,“ dodáva Karpelová. V meraní zatiaľ nie sú zahrnuté live streamy alebo v prípade televízie Markíza napríklad spravodajstvo (tvnoviny.sk). Televízia Joj svoj spravodajský portál noviny.sk zapojila do merania 15. mája.

Májové výsledky už upozornili na to, že lokálny videoobsah poskytuje kvalitné inventory a je relevantnou alternatívou globálnym hráčom. Videostream však nekopíruje návštevnosť webových portálov. Z webov piatich mediálnych domov zapojených v meraní si pripísal najvyššiu návštevnosť a výkon stream pluska.sk, ktorý mal za máj 934-tisícovú návštevnosť a takmer 12 miliónov videní videoobsahu. Druhú najvyššiu návštevnosť si pripísal stream televízie Joj (joj.sk), keď však k nemu pripočítame aj návštevnosť spravodajského portálu noviny.sk, ktorý sa do merania zapojil od polovice mája, zaznamenal viac než 1 milión unikátov a 6,8 milióna videní mesačne. Najviac času strávia diváci sledovaním televízneho obsahu, čo vyplýva priamo z dĺžky tohto typu obsahu, či už ide o seriály, alebo pravidelné relácie.

Cieľom IAB Slovakia je, aby si mediálne domy nastavili meranie na všetok produkovaný videooobsah a do merania sa čo najskôr zapojili ďalší veľkí publisheri ako Petit Press, Zoznam, FPD media či Perex so svojimi webmi. Dáta tak dajú komplexnejší pohľad na náš trh a posilnia svoju relevantnosť a výkon. „Môžeme potvrdiť, že sú ďalší prevádzkovatelia, ktorí nás kontaktovali kvôli technologickému manuálu, preberajú svoje možnosti implementácie a určite aj pridanú hodnotu pre ich projekt takéhoto merania. Časovo sa však môžeme, žiaľ, hýbať niekedy aj v mesiacoch, kým príde k samotnému zapojeniu a zverejneniu,“ uzatvára Karpelová.

Prvé výsledky za máj zhodnotili zapojení publisheri a mediálne agentúry, vyjadrili sa aj zástupcovia významných webov, ktorí zatiaľ do merania zapojení nie sú.

Nezávislé dáta sú pre marketing kľúčové

Ako by ste zhodnotili prvé výsledky merania stream videa (za mesiac máj)?
Do projektu merania stream videa sa zapojilo päť subjektov (MARKIZA – SLOVAKIA, Mac TV, MAFRA Slovakia, News and Media Holding a Ringier Axel Springier SK). Vybrané subjekty zasiahli pomocou videostreamu 50 percent slovenskej online populácie, pričom čas na videostreame bol v priemere 53 minút na jedného používateľa. Dôležité je si uvedomiť, že v skutočnosti sú tieto čísla vyššie, keďže postupne sa do merania budú zapájať ďalšie subjekty s lokálnym videoobsahom.

Rád by som pripomenul, že ide o lokálny profesionálne vytvorený obsah, a nie tzv. UGC (user generated content). Celé spustenie projektu vnímame veľmi pozitívne. Pre marketing je kľúčové mať na trhu transparentné a štandardizované meranie videostreamu, ktoré zároveň inzerentom poskytuje nezávislé dáta potrebné na plánovanie online kampaní. Veríme, že do konca roku budeme mať v meraní väčšinu subjektov, ktoré generujú lokálny videoobsah.

Má slovenský videoobsah dostatočne veľký zásah voči YouTube?
Áno. Mesačný zásah, celkový počet Slovákov, ktorí sledujú lokálny videostream obsah vs. obsah na zahraničnej platforme, by mohol byť porovnateľný. Slovenské médiá sa aktívne prispôsobujú trendu, keď sa používatelia dopytujú čoraz viac po videoobsahu. Návštevnosť všetkých lokálnych médií zapojených do IABmonitoru za mesiac máj bola cez 3 milióny slovákov a je pravdepodobné, že väčšina z nich aj videla videoobsah…

Pokračovanie článu na stránkach mesačníka Stratégie.

Autorka článku: Katarína Hrnčárová
Článok  vyšiel v júnovom vydaní mesačníka Stratégie a na portáli Strategie.sk 15. júla 2020.

Prečítajte si tiež:
Online video zasahuje už 50 percent slovenskej internetovej populácie