Výdavky do internetovej
reklamy v Európe 2022

Štúdia AdEx Benchmark 2022

Podľa aktuálnej štúdie AdEx Benchmark 2022 združenia IAB Europe digitálny reklamný trh v Európe dosiahol hodnotu 86 mld. Eur a v roku 2022 rástol o 9,8%. Celková Display reklama predstavuje 50% hodnoty trhu. 

Predikciou na rok 2023 je rast 4,8% a hodnota trhu 90,1 mld. Eur.  

86 mld. €
Výdavky do digitálnej reklamy v Európe v roku 2022

Na medzinárodnej konferencii Interact v Madride v máji 2023 zverejnilo najväčšie európske digitálne združenie IAB Europe novú štúdiu o európskych výdavkoch do online reklamy AdEx Benchmark 2022, ktorú v júli doplnilo o komplexné dáta

Investície do digitálnej reklamy v roku 2022

IAB Europe realizuje štúdiu výdavkov do reklamy už 17ty rok na základe údajov zozbieraných z 29 európskych krajín. Tento rok zmenila geografické pokrytie – už nemonitoruje Bielorusko a Rusko a pridané boli nové trhy: Estónsko, Litva a Lotyšsko. Najdynamickejšie rastúcim bolo Turecko s 93,3% nárastom výdavkov do online reklamy.

Audio a video zaznamenali najsilnejší rast

Zo štúdie vyplýva, že audio reklama zaznamenala zo všetkých formátov v roku 2022 najsilenjší rast – o 22,1% na hodnotu €0,7 mld. Video reklama rástla takisto signifikantne – o 13,6% na  €18,3 mld. Pre porovnanie,  display vzrástol o 9,5% na €40,1 mld, search o 10,7% na €37,4 mld.

“Brands are digitising their overall businesses to drive efficiencies and in the same vein are shifting advertising budgets into digital. Thus, digital advertising in Europe has experienced robust growth despite the volatile macro environment. It reinforces the importance of digital for brands during a period of downturn due to its measurability and performance.” Daniel KnappChief Economist, IAB Europe

Štúdia AdEx Benchmark zahŕňa údaje z nasledujúcich online reklamných formátov: “Display”, “Search” a “Classifieds and Directories”.  Rast týchto reklamných formátov podporilo rastúce využívanie všetkých zariadení (PC, mobil, tablet) a zmena vzorcov správania sa pri konzumácii informácií.

Na stiahnutie:

Pozrite si najdôležitejšie zistenia, ktoré štúdia prináša:

Oficiálna tlačová správa IAB Europe:
IAB Europe AdEx Benchmark 2022 Study Reveals Strong Digital Advertising Growth

Newsletter

Čerstvé informácie
zo sveta digitálnej reklamy