Úvod / Tlačové centrum / Správy / Vydavatelia začali aktívne diskutovať na tému ochrany svojich práv k vyprodukovanému obsahu. Možnosť zúčastniť sa verejnej konzultácie na tému „Publisher Rights” je do 15. júna 2016.

Vydavatelia začali aktívne diskutovať na tému ochrany svojich práv k vyprodukovanému obsahu. Možnosť zúčastniť sa verejnej konzultácie na tému „Publisher Rights” je do 15. júna 2016.

Na pôde Európskej komisie sa koncom marca 2016 otvorila verejná diskusia na tému ochrany práv vydavateľov. Veľkí európski vydavatelia sú vyzývaní zúčastniť sa konzultácie na tému „Postavenie vydavateľov v hodnotovom reťazci copyrightových práv”. 

IAB Slovakia, ktorej členmi sú najväčší slovenskí vydavatelia z online prostredia, sa pripája k tejto aktivite a pozýva členské médiá zapojiť sa do diskusie. Vyjadriť svoj názor majú možnosť všetky slovenské online médiá a vydavatelia do 15. júna 2016.

“Európske noviny a časopisy sú svetovými lídrami v tvorbe, financovaní  a distribúcii vysoko kvalitných žurnalistických médií vo všetkých tlačených aj digitálnych formátoch,” uvádzajú najväčšie európske asociácie a zástupcovia vydavateľov*  vo svojom stanovisku. “V záujme zachovania ochrany práv autora, tohto dôležitého predpokladu pre slobodnú spoločnosť v digitálnom veku, musia byť vydavatelia konečne zahrnutí v zozname držiteľov autorských práv v rámci Európskeho copyright zákona.”

Autorské práva nie sú ničím novým, už dlho sú priznávané napríklad filmovým a hudobným producentom. Patria k nim klasické práva na rozmnožovanie, rozširovanie a verejný prenos diela. Ich priznanie vydavateľom nebude mať žiaden vplyv na zmluvné vzťahy medzi vydavateľmi a novinármi či na čitateľov, ktorí budú môcť naďalej zdieľať a šíriť články v súlade so všeobecnými zásadami copyright.

Viac informácií nájdete na www.publishersright.eu

V prípade podrobnejších informácií prosím kontaktujte Evu Pauliakovú z Asociácie vydavateľov tlače na adrese eva.pauliakova@gmail.com.


* European Magazine Media Association (EMMA)
  European Newspaper Publishers’ Association (ENPA)
  European Publishers Council (EPC)
  News Media Europe (NME)

Tlačová správa:
European Newspaper and Magazine Publishers Welcome European Commission’s Launch Of Consultation on Publishers’ Rights

Súvisiace články:
Trendy na trhu vydavateľom neprajú, pomôcť má Európska komisia