Úvod / Tlačové centrum / Správy / Aká bola návštevnosť slovenského internetu v roku 2018?

Aká bola návštevnosť slovenského internetu v roku 2018?

8 z 10 Slovákov je online

Podľa aktuálnej  Správy o vývoji návštevnosti slovenského internetu v roku 2018 až 85% Slovákov vo veku 12 až 79 rokov využíva internet. Celkovo hovoríme o 3,9 milióna užívateľov.  Medziročne 2018/2017 sa reach internetovej populácie zvýšil o 3%. Slovensko z hľadiska využívania internetu dosahuje priemer krajín Európskej únie.*

Až 96% užívateľov z celkovej internetovej populácie navštevuje slovenské stránky zaradené v jedinom auditovanom meraní návštevnosti AIMmonitor. Priemerná mesačná návštevnosť zo Slovenska dosiahla v roku 2018 hodnotu 3,7 milióna užívateľov.

Najviac ľudí stále využíva desktop (PC) na browsovanie internetovými stránkami. Z celkového počtu užívateľov ide až o 92%, t.j. 3,4 milióna užívateľov.

Kto chodí na slovenské weby

Zastúpenie mužov a žien je viac menej vyrovnané 1:1. Čo sa týka reachu podľa pohlavia na celkovej slovenskej populácii vedú muži so 75%, ženy dosahujú 73%. Muži na slovenských stránkach trávia o 1 hodinu a 27 minút viac času ako ženy a zároveň sú aktívnejší.

Výskum návštevnosti AIMmonitor aktuálne poskytuje sociodemografické dáta len na úrovni užívateľov zo Slovenska a cez PC, nakoľko v roku 2018 nebol realizovaný mobilný panel.

Infografika (dispozícii aj na stiahnutie):

Trendy

Mobilné zariadenia na  slovenskom trhu zaznamenali rast a vysoké hodnoty vo viacerých parametroch. Svedčia o tom nielen medziročné porovnania z hľadiska návštevnosti, stráveného času, ale aj z hľadiska vytvoreného množstva mediálneho priestoru.

Na  tento trend reagujú aj výdavky do mobilnej reklamy, ktoré medziročne narástli až  o 16%.  Rastúca návštevnosť ako aj inventory na mobilných zariadeniach z hľadiska reklamných formátov nahráva najmä videu, natívnej reklame a nepochybne aj audio reklame, resp. reklame v podcastoch, ktorých je aktuálne na Slovensku okolo 80 a generujú milióny prehratí.

Zmeny

Od 1.4.2019 sa AIMmonitor mení na IABmonitor. S ohlasovanou aktualizovanou metodikou gemiusOverNight dochádza k zmene názvu ako aj zmene domény, na ktorej budú verejne dostupné dáta. IABmonitor pobeží na doméne monitor.iabslovakia.sk (zatiaľ neaktívna). O aktualizovanej metodike budeme čoskoro informovať na našich stránkach. Za dobrú správu považujeme, že už v treťom kvartáli roka 2019 by mal výskum využívať aj mobilný panel a mali by byť dostupné sociodemografické dáta aj pre mobilných užívateľov.

Viac informácií sa dozviete v celej

 Správe o vývoji návštevnosti slovenského internetu v roku 2018 

                                                      Správa na stiahnutie tiež po kliknutí na obrázok

Zdroj:  Štatistický úrad SR, výskum AIMmonitor – IAB Slovakia – Gemius Slovakia. Podrobné zdroje k dátam nájdete v kompletnej správe.
* Slúži len pre informáciu a veľmi orientačné porovnanie, nakoľko parametre ako vek a používanosť nie sú úplne identické.